Mehmet Tütüncü

ITC Türkiye Temsilcisi

1970 yılında Kerkük’te doğdu. İlk ve orta öğrenimini Kerkük’te tamamladı. Birinci Körfez Savaşı sonrasında 1991 yılında İstanbul’a yerleşti. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden 2002 yılında mezun oldu. Türkiye Gazetesi Dış Haberler bölümünde bir süre çalıştıktan sonra özel sektöre yöneldi. 

Merkezi İstanbul’da olan Irak Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneğinde çeşitli görevlerde çalıştı ve 2008 yılından beri Derneğin Genel Başkanlığı görevini yürütmektedir. Irak Milli Türkmen Partisi Türkiye Temsilciliğini yaptı. Avrasya Türk Denekleri Federasyonu ve Türkmeneli Dernekler Federasyonu başkan yardımcılığı görevlerinde bulundu. Çeşitli web sitelerinde editörlük görevini üstlendi. Altunköprü dergisinin editörlüğünü yaptı. 2008 yılından beri Türkmen Bohçası dergisinin yazı işleri müdürlüğünü yapmaktadır. 

2006 yılında Kerkük’ün Sönmez Ateşi kitabını Suphi Saatçi ile birlikte yayınladı. Türkmen Basın Konseyi kurucularındandır. Çeşitli üniversitelerde ve düşünce merkezlerinde Ortadoğu ve Irak Türkmenleri ile ilgili konferanslar verdi ve uluslararası sempozyumlarda tebliğler sundu. 03.02.2019 Tarihinden itibaren  Irak Türkmen Cephesi Türkiye Temsilciliği görevini üstlenmiştir.

()